HPE 2920-48G-PoE+ Řízený L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Podpora napájení po Ethernetu (PoE) 1U Šedá
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: J9729-61001
- EAN:
HP 2920-48G-POE+ Switch
Offer details
Description
The HP 2920 Switch Series consists of five switches: the HP 2920-24G and 2920-24G-PoE+ Switches with 24 10/100/1000 ports, and the HP 2920-48G and 2920-48G-PoE+ and 2920-48G 740W PoE+ Switches with 48 10/100/1000 ports. Each switch has four dual-personality ports for 10/100/1000 or SFP connectivity. In addition, the 2920 switch series supports up to four optional 10 Gigabit Ethernet (SFP+ and/or 10GBASE-T) ports, as well as a two-port stacking module. These options provide you with flexible and easy-to-deploy uplinks and stacking. Together with static and RIP routing, robust security and management, enterprise-class features, free lifetime warranty, and free software updates, the HP 2920 Switch Series is a cost-effective, scalable solution for customers who are building high-performance networks. These switches can be deployed at the enterprise edge, in remote branch offices, and in converged networks.
Quality of Service (QoS)
• Traffic prioritization (IEEE 802.1p): allows real-time traffic classification into eight priority levels mapped to eight queues
Connectivity
• Flexible 10 Gb/s Ethernet connectivity: up to four optional 10-Gigabit ports (SFP+ and/or 10GBASE-T)
Performance
• Energy-efficient design: High-efficiency power supplies: 80 PLUS Silver Certified power supply increases power savings. Energy-efficient Ethernet (EEE) support: reduces power consumption in accordance with IEEE 802.3az.
Software-defined networking
• OpenFlow: is a key technology that enables software-defined networking by allowing the separation of data (packet forwarding) and control (routing decision) paths
Convergence
• IP multicast snooping and data-driven IGMP: automatically prevent flooding of IP multicast traffic
Resiliency and high availability
• IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree: provides high link availability in multiple VLAN environments by allowing multiple spanning trees; provides legacy support for IEEE 802.1d and IEEE 802.1w
Management
• SNMPv1, v2, and v3: provides complete support of SNMP; provide full support of industry-standard Management Information Base (MIB) plus private extensions; SNMPv3 supports increased security using encryption
Quality of Service (QoS)
• Traffic prioritization (IEEE 802.1p): allows real-time traffic classification into eight priority levels mapped to eight queues
Connectivity
• Flexible 10 Gb/s Ethernet connectivity: up to four optional 10-Gigabit ports (SFP+ and/or 10GBASE-T)
Performance
• Energy-efficient design: High-efficiency power supplies: 80 PLUS Silver Certified power supply increases power savings. Energy-efficient Ethernet (EEE) support: reduces power consumption in accordance with IEEE 802.3az.
Software-defined networking
• OpenFlow: is a key technology that enables software-defined networking by allowing the separation of data (packet forwarding) and control (routing decision) paths
Convergence
• IP multicast snooping and data-driven IGMP: automatically prevent flooding of IP multicast traffic
Resiliency and high availability
• IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree: provides high link availability in multiple VLAN environments by allowing multiple spanning trees; provides legacy support for IEEE 802.1d and IEEE 802.1w
Management
• SNMPv1, v2, and v3: provides complete support of SNMP; provide full support of industry-standard Management Information Base (MIB) plus private extensions; SNMPv3 supports increased security using encryption
Specifications
| Funkce managementu | |
|---|---|
| Typ přepínače | Řízený |
| Přepínač vrstev | L3 |
| Správa prostřednictvím webového rozhraní | Ano |
| QoS | Ano |
| Podpora pro multicast | Ano |
| Možnosti připojení | |
| Počet přepínaných ethernetových portů RJ-45 | 48 |
| Typy přepínaných ethernetových portů RJ-45 | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Počet kombo portů SFP | 4 |
| Počítačová síť | |
| Síťové standardy | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Plně duplexní režim | Ano |
| Podpora VLAN | Ano |
| Protokol větvícího se stromu (STP) | Ano |
| Směrovací záznamy | 2048 |
| Mezní poměr | Ano |
| Agregace spojení | Ano |
| Podpora kontroly toku | Ano |
| Auto-sensing | Ano |
| Auto MDI/MDI-X | Ano |
| IGMP pozorování | Ano |
| Přenos dat | |
| Tabulka MAC adres | 16000 pol. |
| Kapacita přepínání | 176 Gbit/s |
| Propustnost | 130,9 Mpps |
| Latence (10-100 Mbps) | 9 µs |
| Latence (1 Gbps) | 3,2 µs |
| Latence (10 Gbps) | 3,2 µs |
| Vyrovnávací paměť pro pakety | 11,25 MB |
| Bezpečnost | |
| SSH/SSL podpora | Ano |
| IGMP pozorování | Ano |
| Access Control List (ACL) | Ano |
| DHCP vlastnosti | DHCP server, DHCP client |
| Funkce vícesměrového vysílání | |
| Podpora pro multicast | Ano |
| Vzhled | |
| Instalace do racku | Ano |
| Stohovatelné | Ano |
| Barva | Šedá |
| Formát | 1U |
| Výkon | |
| Takt procesoru | 625 MHz |
| Typ paměti | SDRAM |
| Vnitřní paměť | 512 MB |
| Paměť flash | 1024 MB |
| Zabudovaný procesor | Ano |
| Model procesoru | ARM11 |
| Stohovatelné | Ano |
| Vyrovnávací paměť pro pakety | 11,25 MB |
| Příkon | |
| Vstupní střídavé napětí | 100 - 240 V |
| Frekvence vstupního střídavého napětí | 50 - 60 Hz |
| Spotřeba elektrické energie | 487 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Podpora napájení po Ethernetu (PoE) | Ano |
| Celková zatížitelnost Power over Ethernet (PoE) | 370 W |
| Provozní podmínky | |
| Tepelné vyzařování | 399 BTU/h |
| Funkce virtuální sítě LAN | |
| Podpora VLAN | Ano |
| Hmotnost a rozměry | |
| Šířka | 442,5 mm |
| Hloubka | 336 mm |
| Výška | 43,9 mm |
| Hmotnost | 5,7 kg |