Offer details
Description
The HP 5400R zl2 Switch Series is the next-generation modular switch designed for enterprise edge and SMB and branch office core deployments. With enterprise-class resiliency and unprecedented flexibility, scalability and ease of use, the 5400R supports demanding network features such as hitless failover, power supply redundancy, QoS and security with full L3 features.
Robust virtualization with HP AllianceOne solutions and flexible connectivity including 10 Gigabit Ethernet and full PoE+, the 5400R requires no add-on software licensing and is SDN ready with OpenFlow support.
Flexible, Powerful and SDN-Ready for the Campus Network
• The HP 5400R zl2 Switch Series provides enterprise-class resiliency and unprecedented flexibility, scalability and ease of use for enterprise edge, and SMB and branch office core deployments.
Resiliency and High Availability at the Edge
• The HP 5400R zl2 Switch Series uses the 5th generation HP Networking ASIC and delivers wire-speed classification and policy enforcement. This hardware-based control of access and traffic allows protection, detection and response to network threats with no network performance degradation.
Robust Security and Quality of Service for a Secure Network
• The HP 5400R zl2 Switch Series includes a robust set of security and quality of services features to build a secure network that meets ever-changing corporate policies and compliances.
Single View of the Network
• The HP 5400R zl2 Switch Series can be seamlessly managed with HP Intelligent Management Center (IMC) to provide end-to-end network transparency with consistent network experience through comprehensive configuration, compliance and policy management.
Robust virtualization with HP AllianceOne solutions and flexible connectivity including 10 Gigabit Ethernet and full PoE+, the 5400R requires no add-on software licensing and is SDN ready with OpenFlow support.
Flexible, Powerful and SDN-Ready for the Campus Network
• The HP 5400R zl2 Switch Series provides enterprise-class resiliency and unprecedented flexibility, scalability and ease of use for enterprise edge, and SMB and branch office core deployments.
Resiliency and High Availability at the Edge
• The HP 5400R zl2 Switch Series uses the 5th generation HP Networking ASIC and delivers wire-speed classification and policy enforcement. This hardware-based control of access and traffic allows protection, detection and response to network threats with no network performance degradation.
Robust Security and Quality of Service for a Secure Network
• The HP 5400R zl2 Switch Series includes a robust set of security and quality of services features to build a secure network that meets ever-changing corporate policies and compliances.
Single View of the Network
• The HP 5400R zl2 Switch Series can be seamlessly managed with HP Intelligent Management Center (IMC) to provide end-to-end network transparency with consistent network experience through comprehensive configuration, compliance and policy management.
Specifications
| Funkce managementu | |
|---|---|
| Typ přepínače | Řízený |
| Přenos dat | |
| Kapacita přepínání | 960 Gbit/s |
| Propustnost | 571,4 Mpps |
| Latence (1 Gbps) | 2,9 µs |
| Latence (10 Gbps) | 2 µs |
| Vzhled | |
| Stohovatelné | Ano |
| Barva | Šedá |
| Výkon | |
| Takt procesoru | 1200 MHz |
| Typ paměti | DDR3-SDRAM |
| Vnitřní paměť | 4096 MB |
| Paměť flash | 16 MB |
| Zabudovaný procesor | Ano |
| Model procesoru | QorIQ P2020 |
| Stohovatelné | Ano |
| Příkon | |
| Napájecí zdroj v ceně | Ne |
| Vstupní střídavé napětí | 200 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Podpora napájení po Ethernetu (PoE) | Ne |
| Další charakteristiky | |
| Odezva | 1000 Mb Latency: < 2.8 µs; 10 Gbps Latency: < 1.8 µs; 40 Gbps Latency: < 1.5 µs |
| Správa výkonu | HPE Aruba Networking Management Software HPE Aruba Networking Central HPE Intelligent Management Center Basic Software Platform (IMC) Command-line interface Web browser Configuration menu Out-of-band management (RJ-45 Ethernet) Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) SNMP manager |
| Paměť a procesor | Depend on the model: Dual Arm Cortex A9 at 1 GHz; Packet buffer size: 13.5 MB internal Arm 11 at 450 MHz; Packet buffer size: 18 MB internal. Dual Arm Cortex A9 at 1; Packet buffer size: 13.5 MB internal Arm 11 at 550 MHz; Packet buffer size: 18 MB internal. Dual Arm Cortex A9 at 1 GHz; Packet buffer size: 13.5 MB internal Freescale P2020 dual core at 1.2 GHz, 16 MB flash, 1 GB SD Card, 4 GB DDR3 SODIMM. |
| Hmotnost (imperiální) | 11,1 kg (24.5 lbs) |
| Vstupně-výstupní porty | 6 open module slots Supports a maximum of 144 autosensing 10/100/1000 ports or 144 SFP ports or 48 SFP+ ports or 48 HPE Smart Rate Multi-Gigabit or 12 40 GbE ports, or a combination. |
| Rozměry (š x h x v) | 444,5 x 450,9 x 175,3 mm (17.5 x 17.8 x 6.9") |
| Provozní podmínky | |
| Tepelné vyzařování | 2450 BTU/h |
| Hmotnost a rozměry | |
| Šířka | 444,5 mm |
| Hloubka | 450,9 mm |
| Výška | 175,3 mm |
| Hmotnost | 11,1 kg |